НАГОЛОC

Зловживання повноваженнями серед чинних нардепів — 11 справ у реєстрі

Зловживання повноваженнями серед чинних нардепів — 11 справ у реєстрі

Національне агентство з питань запобігання корупції склало адміністративні протоколи проти чинних народних депутатів Верховної Ради, які могли використати свої депутатські повноваження у власних цілях. Йдеться, зокрема, про звернення, подані під час воєнного стану, що можуть свідчити про наявність конфлікту інтересів. За даними Руху ЧЕСНО, у судовому реєстрі виявлено 11 подібних епізодів.

Народні депутати мають інструменти для виконання своїх обовʼязків, серед яких – депутатські звернення. Однак ці механізми не завжди використовуються доброчесно. Часто вони стають інструментом вирішення особистих питань.

Так, слідство встановило, що Анатолій Остапенко, депутат від фракції «Слуга народу», на початку широкомасштабного вторгнення звернувся до голови Житомирської ОВА з проханням дозволити йому пересування на власному авто містом і областю під час дії комендантської години.

Інший випадок стосується Василя Петьовки. Правоохоронці вважають, що він намагався добитися послаблення обмежень воєнного стану. Депутат звернувся до голови Закарпатської ОВА з проханням дозволити виїзд за кордон своєму сину, двоюрідному брату та батьку дружини сина.

Втім, обидві справи були закриті судами через відсутність ознак конфлікту інтересів. Аналогічний результат мали й інші справи — 10 із 11 судових розглядів завершилися без санкцій.

Наприклад, суд закрив справу щодо Федора Христенка, який з лютого 2022 року фактично не бере участі у роботі парламенту та планує скласти мандат. Його справа стосувалася звернення 2020 року, в якому він просив провести службове розслідування через розголошення інформації про те, що його дружина неодноразово бувала в Москві. Ці дані оприлюднили журналісти “Схем”.

Раніше “Схеми” також досліджували, як народні депутати використовували депутатські звернення: просували концерти російських артистів, цікавилися питаннями, повʼязаними з власним бізнесом або родичами, просили надати особисту охорону.

Деякі звернення адресувалися безпосередньо до правоохоронних органів. Наприклад, екснардеп Андрій Холодов звертався до НАБУ з проханням надати інформацію щодо розслідувань, у яких він фігурував.

Ще один приклад — Артем Нагаєвський, який звернувся до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова незабаром після складання присяги. У зверненні йшлося про необхідність реагування поліції на злочин, скоєний проти нього особисто.

Підозру у зловживанні депутатським інструментом отримував і проросійський політик Ілля Кива (нині покійний). Він звернувся до Генеральної прокуратури з проханням повідомити про відкриту проти нього справу, пов’язану з бійкою.

НАЗК також склало адмінпротокол на нардепа-втікача Олександра Куницького через його звернення щодо слідчих Державної фіскальної служби. Вони вели справу про ухилення від сплати податків компаніями, які, ймовірно, мають звʼязок із Куницьким та його помічником Дмитром Ніконовим.

Ще один резонансний приклад — Нестор Шуфрич, обвинувачений у державній зраді та представник забороненої партії ОПЗЖ. Він просив голову Верховної Ради зареєструвати його законопроєкт щодо прав національних меншин із використанням мов ЄС, мотивуючи це тим, що не має доступу до робочого комп’ютера в слідчому ізоляторі. Регламентний комітет рекомендував відхилити це звернення. Про інцидент стало відомо з матеріалів засідання парламентського комітету з питань регламенту, етики та організації роботи ВРУ.

Exit mobile version